A kémia oktatása nagy múltra tekint vissza a Műegyetem jogelődjén. A József Ipartanoda Chemia tanszéke 1847. október 24-én kezdte meg működését Nendtvich Károly vezetésével. Ez azonban még nem jelentett vegyészmérnöki képzést, a „műtani” és a „gazdász” osztályok részesültek heti 5 órában „általános és műivegytan” oktatásban.
1870 áprilisában terjesztette elő báró Eötvös József vallás és közoktatási miniszter a József Műegyetem újjászervezésének tervezetét. Ennek eredményeként két évvel később öt osztállyal működött már az egyetem: mérnöki, építészeti, gépészmérnöki, vegyészi és egyetemes szakosztályokkal. A vegyészi szakosztály első dékánja Kriesch János az Állattani Tanszék vezetője lett. A tantárgy előkövetelményi rendszer már ekkor kialakult.
A vegyipar és a Műegyetem Vegyész Kara párhuzamos fejlődésnek indult a 19. század végén, 20. század elején. Elindult a kőolajfinomítás, tovább erősödött a mezőgazdasági kémiai ipar, beindult a gumigyártás és a 20. század elején a magyar gyógyszeripar is fejlődésnek indult. 1901-ben megalapítja gyógyszergyártó vállalatát Richter Gedeon.
Ebben az évben a Műegyetem elnyerte a doktori cím adományozásának jogát is, amely régi célkitűzése volt.
1902-ben határozta el az országgyűlés új Műegyetem építését a lágymányosi Dunapartra. Az új Műegyetem elsőként elkészült épülete a Gellért téren álló kémiai (Ch) volt. Az épületbe a kémiai és kémiai technológiai és ideiglenesen a növénytani tanszék költözött be. Az 1904/1905. tanévtől kezdve már itt folytak a kémiai előadások és gyakorlatok.
A kar jelenlegi szervezeti felépítése a 2007-es átalakítás során jött létre. Az 5 tanszék (Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszék, Fizikai Kémia és Anyagtudományi Tanszék, Kémiai és Környezeti Folyamatmérnöki Tanszék, Szerves Kémia és Technológia Tanszék, Szervetlen és Analitikai Kémia Tanszék) és három kari kutatólaboratórium (Biotechnológia Modell Laboratórium, Eco-PAT Laboratórium, Pharmatech Modell Laboratórium) a kar korábbi Nobel díjas diákjáról, munkatarsáról Oláh Györgyről elnevezett doktori iskolájával azon fáradozik, hogy kiváló szakembereket adjon a magyar iparnak. Hiszen az iparral közös érdekünk, hogy a magyar vegyipar számára modern vegyipari, biotechnológiai tudással, innovációs szemlélettel rendelkező szakembereket képezzünk. Ez csak az ipar és az egyetem szoros együttműködése révén érhető el.
Az immáron több mint 150 éves Vegyészmérnöki és Biomérnöki Karon, jelenleg biomérnököket, vegyészmérnököket és környezetmérnököket képzünk BSc szinten, MSc szinten biomérnököket, vegyészmérnököket, gyógyszervegyész-mérnököket, műanyag- és száltechnológia mérnököket, Biotechnológusokat és Környezetmérnököket.
Kiterjedt nemzetközi kapcsolati hálónk révén oktatóink, hallgatóink rendszeresen tanulmányutakat tesznek partnerintézményeinkben, ahogy mi is számos külföldi oktatót, hallgatót fogadunk.
Oktatásunk fontos vonása a választhatóság, amely révén hallgatóink egyéni képességeiket kibontakoztathatják. Képzési programunk differenciáltsága abban is megnyilvánul, hogy számos tárgyat lehet emelt szinten tanulni. Azok számára pedig, akik igénylik, természettudományi alapokat megerősítő tárgyakat indítunk.
Célunk az állandó megújulás, a legújabb trendeknek való megfelelés mind kutatás-fejlesztési, mind pedig oktatási vonalon.
© 1907-2024 - Magyar Kémikusok Egyesülete All rights reserved | web: Hedi webdesign