MAGYAR FESTÉKGYÁRTÓK ORSZÁGOS SZÖVETSÉGE (MAFEOSZ)

Mi is a festék?



A festék olyan kötőanyagot tartalmazó folyékony (oldat, emulzió vagy szuszpenzió) vagy szilárd (por) anyag, amelyet viszonylag vékony rétegben alkalmaznak a felület védelmére, dekorálására. A festékfilm képződése a felületre történt felvitel után történik meg.

A festékek az 1920-as évekig teljesen természetes alapanyagokból készültek. Kötőanyaguk növényi olajok, gyanták vagy állati eredetű termékek. A pigmentek és töltőanyagok is csak főképp őrléssel, kis arányban égetéssel kerültek feldolgozásra.



Meglepő módon az iparszerű szintetikus kötőanyagok kifejlesztését az első világháború után kitört békének köszönhetjük. A lőpor gyártásához szükséges lőgyapot (nitrocellulóz) már nem talált felhasználóra, a felhalmozódott gyapottal kellet csinálni valamit. Így született meg a lakkgyapot, a nitrolakkok alapanyaga. A 20. század 60-as évekig a festék gyakorlatilag oldószeres festéket jelentett, míg ez napjainkra jelentősen átfordult a vizes bázisúak javára. Talán az oldószeres átvonó festékek tudták magukat tartani, de itt is a jogszabályi behatások miatt (illékony szerves vegyületek, kobalt, MEKO, REACH, stb.) az arányuk tovább fog csökkenni.



Magyarországon, mint egy 100 éve folyik iparszerű festékgyártás. Jelenleg is több mint 20, köztük két nagy (10 Md HUF körüli árbevétellel rendelkező) cég van, a többi közepes és kis vállalkozás, akik a hazai festékfelhasználás kb. felét állítják elő. (Az import jelentős része az iparban felhasznált festékek: autók, háztartási eszközök, alkatrészek bevonó anyagai.) A dekorációs festékeket a márkanév és az ár adja el, az iparban a partnerség, minőség és az ár dominál.

A Magyar Festékgyártók Országos Szövetsége 1999-ben alakult társadalmi szervezet, szakmai szövetség, amely a festékiparban érdekelt cégeket fogja össze és képviseli, szolgálja érdekeiket.

Olvass bővebben: