A Magyar Vegyipari Szövetség 1990. június 5-én alakult, 13 vegyipari vállalat egyhangú döntésével. Később több mint 30 további cég csatlakozott hozzá, így szakmai érdekképviseleti szervezetünk a vegyipar 80–85 százalékát képviseli. Tagjai között megtalálhatók piacvezető petrolkémiai vállalatok, műtrágya- és növényvédőszer-gyártók, szénszálgyártók, speciális és finomkémiai anyagokat előállító cégek, valamint vegyipari disztribútorok és importőrök. A Magyar Festékgyártók Országos Szövetsége (MAFEOSZ), mint szakszövetség is részese a MAVESZ tevékenységének. A MAVESZ szorosan együttműködik más, a vegyiparhoz kapcsolódó ágazati szövetséggel, valamint tagja a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ).
A szövetség 1992-ben csatlakozott az Európai Vegyipari Tanácshoz (CEFIC), az európai vegyipari vállalatok és szövetségek brüsszeli székhelyű érdekképviseleti szervezetéhez, majd 2005-ben az Európai Vegyipari Munkaadók Szövetségéhez (ECEG). A nemzetközi kapcsolatok és tevékenységek ehhez a két szervezethez kapcsolódnak elsősorban.
A MAVESZ célja, hogy hatékonyan képviselje a magyar vegyipari vállalkozások szakmai érdekeit és elősegítse fejlődésüket. Ennek érdekében folyamatosan információkkal látja el tagvállalatait, hogy azok naprakészek legyenek mind működésüket, mind szabályozási környezetüket illetően a hazai és nemzetközi trendek, események tekintetében.
A Szövetség folyamatosan figyeli a hazai jogszabályalkotást, kapcsolatot tart hatóságokkal és médiumokkal, hogy megjelenítse a vegyipar szempontjait. A MAVESZ számos minisztériummal és hatósággal épített ki jól működő szakmai kapcsolatokat és rendszeres egyeztetéseket folytat velük a vegyipar számára fontos témakörökben.
Magyarország EU-tagságának köszönhetően uniós szinten is elengedhetetlen a szakmai érdekképviseleti tevékenység, különösen a környezetvédelem, a munkahelyi biztonság, az egészségvédelem és a szakmai utánpótlás terén. Ebben a munkában szoros az együttműködés a CEFIC-kel és az ECEG-gel, akiken keresztül számos területen lehet megismerni a nemzetközi jó gyakorlatokat és azokat eljuttatni a magyar tagvállalatokhoz. Kiemelt szerepet játszik a MAVESZ életében a Felelős Gondoskodás® (Responsible Care®) Program, amelyhez a Szövetség és számos tagvállalata már a kezdetekkor (90-es években) csatlakozott. E vállalkozások vezetői aláírták a Felelős Gondoskodás Egyetemes Nyilatkozatot is. Azok a vegyipari vállalkozások, amelyek eleget tesznek a program által támasztott követelményeknek, Felelős Gondoskodás tanúsítványt kaphatnak. Ezen tanúsítvány igazolja a cégek környezetvédelmi, munkahelyi, személyi biztonsági területen végzett magas színvonalú tevékenységét, elkötelezettségét.
2005-ben a MAVESZ és a Vegyipari Dolgozók Szakszervezete (VDSZ) létrehozta a Vegyipari Ágazati Párbeszéd Bizottságot, amely azóta is eredményesen látja el a munkáltatói és munkavállalói oldal közötti egyeztetés, információcsere és szakmai konzultációk feladatait, hozzájárulva a két oldal közötti korrekt kapcsolatok és partneri viszony fenntartásához. A Vegyipari Ágazati Párbeszéd Bizottság révén mind hazai, mind EU szinten elősegítjük a munkáltatói és munkavállalói párbeszédet, támogatva a kapcsolatokat és a fejlődést.
Az elmúlt években a szakmai utánpótlás biztosítása, a szakképzett munkaerő képzése egyre erősödő szerepet kapott a tagvállalatok és így a szövetség életében. A MAVESZ közgyűlése (több, a témában szervezett sikeres rendezvény lebonyolítását követően) elfogadta a Szövetség szakmai utánpótlás stratégiáját. Ennek keretében a MAVESZ növekvő aktivitással vesz részt a pályaorientációs, a közép- és felsőfokú szakképzési programokkal kapcsolatos eseményeken, projektekben. Cél, hogy tagvállalatainkkal, a pályaorientációban és a képzésben érdekelt partnereinkkel és társszövetségeinkkel közösen segítsük a fiatalokat a vegyipar felé való orientációban.
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen és a veszprémi Pannon Egyetemen folyó vegyészmérnök-képzés támogatása céljából a Magyar Vegyipari Szövetség elnöksége 2013-ban Kiváló Vegyészmérnöki Tanulmányokért Díjat alapított, amelyet minden évben a BME Vegyészmérnöki és Biomérnöki Karának és a Pannon Egyetem Mérnöki Karának egy-egy, végzős vegyészmérnök (M.Sc.) hallgatója kap az egyetem javaslata alapján. 2021. óta a Díjat kiterjesztettük a Debreceni Egyetem vegyészmérnök képzésére is.
2022-ben együttműködési szerződést kötött a MAVESZ a Magyar Természettudományi Társulattal, mely együttműködés keretében minden évben MAVESZ különdíjat kaphat a Hevesy György Kárpát-medencei Kémiaverseny egy-egy budapesti és vidéki felkészítő tanára. Hasonló együttműködési megállapodás született A Természettudományos Oktatásért Szabó Szabolcs Emlékére Közhasznú Alapítvánnyal, akik több olyan programot gondoznak, mely elősegíti a természettudományok, a kémia megismerését, megszerettetését a gyerekekkel.
Ugyancsak 2022 ősze óta tagja a MAVESZ a Vegyipari Ágazati Készségtanácsnak, ahol a középfokú szakképzés szakmai követelményrendszerének fejlesztésében vesz részt a legnagyobb vegyipari vállalatok és az oktatási kormányzat képviselőivel együtt.
© 1907-2025 - Magyar Kémikusok Egyesülete All rights reserved | web: Hedi webdesign