A BorsodChem jogelődjét, a Borsodi Vegyi Kombinátot 1949-ben alapították, mely kezdetben műtrágyagyártással foglalkozott, de mára Európa egyik legnagyobb piacvezető műanyag alapanyag és szervetlen vegyianyag gyártójává vált. A BorsodChem a mindennapi működése során igyekszik a rekultivációs tevékenységeinek és projektjeinek tudatos összehangolásával a fenntarthatósági alapelveket minél inkább átültetni a gyakorlatba.
Az elmúlt években a BorsodChem Zrt. kiemelt figyelmet fordított a 75 éves múltja ipari tevékenységeiből fennmaradt – mára már használaton kívüli – épületeinek bontására, illetve a területek megfelelő tájba illesztésére. A bontási munkálatokra egyrészt a balesetveszélyes létesítmények eltávolítása miatt volt szükség, másrészt a számára égető, fejlesztési területhiányt kívánta ezzel a lépéssel csökkenteni. Azokat összehangolva a folyamatban lévő rekultivációs tevékenységeivel, a bontások során keletkezett hulladékokat építőanyagként újra felhasználta, illetve a rekultiváció során hasznosította. Ezzel a lépésével mintegy 48.750 tonna építőanyagot váltott ki sikeresen, illetve ennyi hulladék ártalmatlanítását kerülte el.
A BorsodChem telephelyén elhelyezkedő ún. „Sóstói területen” a régmúltban az üzemelés során keletkezett sós vizeket gyűjtötték össze, azonban a technológiai fejlesztéseknek és módosításoknak köszönhetően azok tározóként feleslegessé váltak, és megkezdődhetett a területük újrahasznosítása. A terület rekultivációjához, melyet összehangoltan végeztek az új, IV. telepük építésével, több tízezer tonna földre volt szükség.
Az épületek alapozásából és egyéb földmunkákból kikerülő, nem szennyezett föld elhelyezése komoly nehézséget jelentett volna a BorsodChem számára, így azonban sikeresen használták azt fel a rekultivációhoz. Az Aggteleki Nemzeti Parki Igazgatósággal együttműködve a vállalat két medencét a költöző madarak számára vizes élőhellyé alakított, így járulva hozzá a terület biodiverzitásának megőrzéséhez, amely azóta számos védett madár- és állat-, illetve növényfaj otthonává vált. A BorsodChem a részben EU támogatású LIFE klímaadaptációs projekt keretében egy madármegfigyelő tornyot és egy tanösvényt is kialakított a vizes élőhely mentén. A területen azóta az Aggteleki Nemzeti Parki Igazgatóság és a Bükki Nemzeti Parki Igazgatóság munkatársai rendszeres időközönként végeznek madármegfigyeléseket.
A bontásokból származó, bevizsgáltan nem szennyezett hulladékokat a régi hulladéklerakók rekultivációjánál is felhasználták, ahol több mint 200.000 tonna ilyen anyagot hasznosítottak. A hulladék helyszínre szállításához egy új megközelítő utat is építettek, mely a lakott területek elkerülésével csökkenti a közutak forgalmát, így a lakosságot érő por és zajterhelést, valamint a rövidebb útvonal miatt több mint 130.000 kg CO2 kibocsátást takarítottak meg. A rekultivációk végeztével a területen naperőműparkot terveznek kialakítani, ahol az Aggteleki Nemzeti Parkkal együttműködve különleges tükröződés-csökkentett napelem beépítését tervezik, mely minimalizálja a polarotaxis hatását a madarak és a vízi rovarok számára.
A rekultivációs tevékenységek mellett a BorsodChem sokat tesz környezete zöldítéséért is. A vállalat alapításának 70. éves évfordulója alkalmából 2019-ben 700 db, 2022-ben 850 db, valamint 2023-ban 690 db fát ültettek el, így téve szebbé és élhetőbbé környezetüket.
A szárazföldi környezetük megóvása mellett a BorsodChem kiemelt figyelmet fordít a vízi környezet védelmére is. A vállalat közvetlen közelében található Sajó-folyó kiemelt jelentőségű annak működése szempontjából, mivel az üzemeltetéshez szükséges vízmennyiséget ez a folyó biztosítja számukra. A Társaság a folyóvíz mennyiségi és minőségi vizsgálatán felül, évente önkéntes ökológiai állapotfelmérést is végez. A vizsgálat legfőbb célja a Sajóban esetlegesen bekövetkezett ökológiai állapotváltozások nyomon követése.
Mindezen tevékenységeik eredményeképpen a BorsodChem 2024-ben elnyerte az „Év Zöld Nagyvállalata” díjat a Green Awards powered by Green Cloud pályázaton.
A fenntarthatósággal kapcsolatos elkötelezettségüket mi sem bizonyítja jobban, hogy 2023-ban sorozatban harmadjára nyerte el a BorsodChem az EcoVadis platina minősítését, ami alapján a vegyipari ágazat szereplői közül is a legkiválóbb 1% közé tartoznak.
A fenntarthatósággal kapcsolatos további tevékenységeikről a már elkészült Fenntarthatósági Jelentéseikből tájékozódhatnak, amelyek az alábbi linken érhetőek el: katt ide
© 1907-2024 - Magyar Kémikusok Egyesülete All rights reserved | web: Hedi webdesign